چهارباغ

عباس آباد اصفهان

چهارباغ یکی از خیابان‌های تاریخی و اصلیِ اصفهان است و به دو بخشِ چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی بخش می‌شود. چهارباغ عباسی یکی از خیابان‌های تاریخی شهراصفهان است که بین دروازه دولت و سی وسه پل قرار دارد.

دو قسمت چهارباغ عباسی و چهارباغ بالا در عصر شاه عباس یکم طراحی و اجرا شد و تاریخ تقریبی ساخت آن به سال ۱۰۰۰ هجری قمری (۱۵۹۱ میلادی) برمی‌گردد. چهارباغ پایین (چهارراه تختی تا دروازه دولت) در دوره رضا شاه پهلوی و با همان طرح به چهارباغ دوره صفوی افزوده گردید.

در گذشته یک جوی آب از میان این خیابان تا زاینده رود جاری بوده که درمحل تقاطع‌ها به حوض‌هایی می‌ریخته‌است. در خیابان مسیری خاص برای افراد سواره تعیین شده بوده و در اطراف آن باغ‌هایی بوده که میان امرا برای ساخت عمارت تقسیم شده بوده اما عموم مردم نیز می‌توانستند از آنها استفاده کنند. پل الله وردی خان یا سی و سه پل، خیابان چهارباغ را به دو قسمت (خیابان چهارباغ بالا و چهارباغ عباسی) تقسیم می‌کرده و راه ارتباط چهار باغ بالا و چهارباغ عباسی بوده‌است.

با گذر کردن از خیابان چهار باغ عباسی ورسیدن به اواسط آن به خیابان کووالالامپور (پارس سابق) میرسید که این خیابان گذر

گاهی برای ورود به خیابان عباس آباد است.

تاریخچه عباس آباد

عباس آباد یکی از سبز ترین وزیباترین خیابانهای اصفهان است خیابانی که از ابتدا تا انتهای آن پوشیده از درختان سر به فلک

کشیده چنار ونارون است هنگامی که شاه عباس اول اصفهان را به پایتختی انتخاب نمود درزیبا سازی و توسعه شهر اصفهان سخت کوشید وبرای انجام مقاصد خویش ازهیچ گونه خواهش فرو گذار نکردوحتی به زور هم متوسل شد. به همین دلیل شروع به گسترش شهر ساخت اماکن متنوع و همچنین کوچانیدن متمولین وتجار به اصفهان نمود اسکندر بیک می گوید: «شهر عباس آباد که در جانب غربی بیرون شهر صفاهان جهت مسکن تبریز یان احداث شده، درغایت صفا ونزهت و خرمی و جداول آنها رشک روضه رضوان وشهره جهان است.» شاه عباس تبریزیان تاجر ومتمول را از تبریز کوچانیده و دراین محل که به نام آنها محله تبریزی ها نام گرفت اسکان داد. وبعدها به آنها دستور می دهد این بخش از شهر را به نام او عباس آباد نامیده شود. این محله یکی از بزرگترین محلات خارج شهر اصفهان بودکه از پل سی وسه پل شروع وتا پل مارنان ادامه می یافت. شارون گوید «این ناحیه زیبیاترین قسمت شهر اصفهان است زیرا هم تازه ساز و هم عموم عمارات آن مجلل و باشکوه می باشد و کوچه های آن برخلاف سایر کوچه های شهر مستقیم و راست ودر اغلب آنها جوی آبی روان و دو ردیف درخت یکی کنار نهر و دیگری نزدیک دیوارعمارت دارد و هیچ بخش شهر باندازه ساکنین این محل مردم متحول و متشخص وجود ندارد.» البته میرزا حسین خان علت بنا کردن عباس آباد را فزونی گرفتن جمعیت اصفهان وشکایت مردم از تنگی جا«چنانچه درزمان شاه عباس از تنگی جا و مکان شکایت کردند و عرض نمودند دریک اتاق بیست و پنج نفر زن ومردمی خوابند آن وقت محله عباس آباد را بنا فرمود…» متاسفانه این محله درهنگام هجوم افاعقه رو به خرابی نهاد. ودر حال حاضر نیز محله عباس آباد یکی از بهترین و قدیمی ترین خیابانها و محلات اصفهان می باشد که از آبادانی خوبی برخوردار می باشد. این خیابان جهت شرقی- غربی داشته و از خیابان چهارباغ عباسی منشعب گردیده و تا خیابان شهید آیت ا…. بهشتی(شاهپور قدیم) روبروی خیابان صائب امتداد پیدا می کند از جمله آثار مهم در این خیابان کلیسای حضرت لوقا می باشد.

درباره ی مدیر سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *